aAleja Józefa Piłsudskiego 40/8F
Cena:
Czas trwania:
Tryb nauczania:
Nauka na kierunku opiekun medyczny jest bezpłatna przy zachowaniu 50% frekwencji na zajęciach. W przypadku nieosiągnięcia w danym miesiącu minimalnej frekwencji słuchacz ponosi opłatę w wysokości 169 zł. O szczegóły zapytaj w sekretariacie Żaka.
Jeżeli chcesz pracować w branży medycznej, Jesteś cierpliwy, empatyczny, sumienny, a jednocześnie nie widzisz się w roli lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego, możesz rozważyć wybór zawodu opiekuna medycznego. Wiedzę i umiejętności niezbędne do zdobywania doświadczenia na tym stanowisku zdobędziesz na zajęciach odbywających się na kierunku Opiekun medyczny w szkole policealnej Żak w Rzeszowie.
Uczestnicy zajęć będą mieli szansę uzupełnić swoją wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, psychologii i socjologii człowieka. Dodatkowo zdobędą też umiejętności praktyczne. Nauczą się wykonywania zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, dowiedzą się na czym polegają działania opiekuńcze, a także – jak profesjonalnie zajmować się osobą chorą i niesamodzielną. Oprócz tego w programie kierunku Opiekun medyczny znajdują się też zajęcia z języka migowego – dzięki temu uczestnicy będą mogli w przyszłości zajmować się także osobami z poważnymi wadami słuchu.
Osoby chcące wykonywać zawód opiekuna medycznego mogą szukać zatrudnienia w szpitalach, przychodniach, hospicjach, sanatoriach, a przede wszystkim – w domach opieki społecznej. Coraz częściej opiekunowie zatrudniani są też przez osoby prywatne, które potrzebują wsparcia w opiece nad starszym członkiem rodziny.
Zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących sprawować profesjonalną opiekę nad osobami starszym, a często także – schorowanymi i niesamodzielnymi – będzie tylko rosnąć. Z tego względu opiekunowie medyczni nie muszą obawiać się braku ofert pracy dla osób z ich umiejętnościami.
Nauczysz się wykonywania zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych i czynności opiekuńczych nad osobą chorą i niesamodzielną. Zdobędziesz wiedzę z zakresu zdrowia publicznego, anatomii i fizjologii człowieka, a także patologii z elementami udzielania pierwszej pomocy. Zapoznasz się również z zarysem psychologii i socjologii. Zapoznasz się także z zasadami, na jakich prowadzona jest działalność gospodarcza w ochronie zdrowia, będziesz uczyć się również podstaw przedsiębiorczości, które na pewno pomogą Ci lepiej zrozumieć ten temat. Będziesz uczyć się języka migowego, aby móc pomagać również potrzebującym osobom niesłyszącym lub niemówiącym. Natomiast znajomość języka obcego w ochronie zdrowia pozwoli Ci np. wykonywać pracę za granicą czy opiekować się obcojęzycznymi pacjentami przebywającymi w Polsce. Zdobędziesz praktyczną umiejętność pracy w zespole opiekuńczym i terapeutycznym, tak by prawidłowo wypełniać swoją misję i sprawnie nieść pomoc z zachowaniem odpowiednich procedur i procesów.
rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;
świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;
doboru procedur terapeutycznych odpowiednich dla określonego pacjenta;
współpracy z pielęgniarkami i lekarzami;
wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych;
wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D - Metoda Hoppe;
Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (MED.14)
Działanie systemu pomocy medycznej i opieki zdrowotnej w Polsce
Polskie normy sanitarno-epidemiologiczne